Piekary śląskie

Piekary Śląskie to miasto położone w województwie śląskim kilka kilometrów od Katowic. Jest to miejsce szczególnie ważne dla Górnego Śląska, gdyż stanowi jego bazę handlową, przemysłową oraz edukacyjną. Miasto ma ponad 70 tysięcy mieszkańców i położone jest na skraju Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Miasto Piekary Śląskie posiada bogatą historię, sięgającą XIII wieku. W tamtym czasie było ono siedzibą rycerskim. Do dziś zachowały się zabytkowe budynki z tamtego okresu, takie jak: kościół parafialny pw. św. Jacka, klasztor pokamedulski czy jeden z najstarszych na Górnym Śląsku zamków – zamek Melsztyński.

Od XIX wieku Piekary Śląskie stanowi bazę przemysłową i rozwinęły się tu liczne hutnictwa, np.: „Hutapol” czyli Huta Politechnika oraz „Jaspol” – Huta Jakuba Siemiona. Obecnie miasto posiada duże centrum biznesowe oraz liczne firmy produkcyjne przerobowe.

Mieszkańcy Piekar Śląskich mają do dyspozycji wiele rozrywek. Miasto posiada dosyć przyjazny klimat i oferuje atrakcje w postaci stoków narciarskich, basenów, parków (np.: Park Narodowy Jury Krakowsko-Częstochowskiej) oraz renomowanych muzeum (np.: Muzeum Miejskie Huty „Politechnika”).

Piekary Ślaskie skupiają także szerokie grono artystyczne. W mieście istnieje sporo galerii sztuki oraz ośrodków kulturalnych i teatrów oferujcych wydarzenia dla mieszkańców. W regionach piekarami obecne sont równier miasta turystyiczne oraz renowir parkowe np.: Park Mikołowskiego.

Piekary Śląskie są trzecim co do wielkości miastem w województwie śląskim oraz ważnym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, kulturowym i turystycznym. To tutaj, nad brzegami rzeki Brynicy, znajduje się wyjątkowe miejsce, szczególnie interesujące dla osób poszukujących uroku dziewiczego krajobrazu i historycznymi pamiątkami – Daty Warmijskie Miejskie Muzeum.

Tu również można odwiedzić dawne mieszkalne osiedle Czarne Żelazo, zarówno gospodarczej, jak i historycznej wartości regionu. Zabytki tego osiedla zostały zamienione w doskonały skansen poświęcony tradycji, technologii i historii hutnictwa żelaza i stali. Formuła jego oferty edukacyjnej obejmuje różne rodzaje atrakcji: warsztaty ekologiczne, warsztaty manualne i nurkowanie po szlakiem pofabrycznych podwodnych ruin.

W niedalekiej odległości od Piekar Śląskich znajduje się również kompleks światowej sławy Parku Górniczo-Hutniczych Tradycji Luiza Armanda de Brovilla. Pomnik ten jest prawdziwym muzeum powietrzu z setkami zabytkowych urządzeń przerobionych na tablicach informacyjnych, podnośnikach do czyszczenia pieców i piwnic. Unikalne otoczenie na zewnątrz zrekonstruowanego parku Gwarecka Bogumiła to źródło inspiracji dla szeroko pojmowanej edukacji ogrodnicza i architektoniczna.

Aby cieszyć się przyrodniczy cud Piaski Armanda de Brovilla, upragnione siedlisko gatunków chronionych lub magiczną atmosferę Kopalni Wapiennika – należy po prostu odwiedzić Piekary Śląskie. Miasto oferuje mieszaninę nowoczesnego stylu życia ze spuścizną widoczną od pierwszych chwil przybycia, obok nowoczesnych warsztatów flamasterstwa lub pokusabielskiego cyzelerstwa czy pracowni sklepianek haftowanych.

Piekary Śląskie to miasto położone w Centralnej Polsce, prezentujące zarówno bogatą historię, jak i współczesne oblicze. Leży w województwie śląskim, ok. 10 km na północny wschód od Gliwic oraz 20 km na północny zachód od Katowic. Wybudowane z inicjatywy księcia cieszyńskiego Maksima Verva, istnieje od XIV wieku.

Ponad tysiącletnia historia piekarskiego miasta sięga sprzed ery informatyki. Było ono siedzibą gminy miejskiej i ważnym centrum handlowym przez dużą część swojej historii. Duża populacja tego miasta pochodzi również z polityki przepełnienia górnośląskich miejscowości rezydencji dynastii Habsburgów i austriackimi robotnikami zarobkowymi.

Obecnie Piekary Śląskie uznawane są za „znany skansen industrialny całego regionu”, a turyści licznie przybywają aby zobaczyć stare budynki, hałdy i wille górnicze upamiętniające bogaty historyczny krajobraz miasta. Turystyka nadal niosąca duże korzyści dla lokalnej społeczności jest bardzo ważna dla pobudzenia gospodarki i gromadzenia oszczędności na lokalnych inwestycjach mieszkaniowych.

Należy również dodać, że Piekary Śląskie to dobre miejsce do spaceru i odwiedzin muzeum pozwalającego odkryć więcej o regionie i jego mieszkańcach. Ponadto istnieje tu teatr oraz salony fryzjerskie i sklepy z modną odzieża – doskonałe miejsce do rozrywki!